Summit Appliance FF7LW-FS24LSTACKPRO Stacked 24" Wide All-Refrigerator/All-Freezer Combination with Stacking Rack, Locks, Factory-Installed Probe Holes
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
Summit Appliance FF7LW-FS24LSTACKPRO Stacked 24" Wide All-Refrigerator/All-Freezer Combination with Stacking Rack, Locks, Factory-Installed Probe Holes Key Features - Separate refrigerator and freezer cooling in one 24" wide unit - Both models are equipped with factory-installed probe holes for user-provided monitoring equipment - Customizable design can accept additional options, including temperature alarms, data loggers, and thermometers - FF7LPRO Auto defrost all-refrigerator made in Europe and equipped with a digital thermostat and internal fan for optimum temperature performance - FS24LPRO Compact manual defrost all-freezer with factory-installed probe hole Specifications - Height of Cabinet: 54" - Width: 23.63" - Depth: 23.5" - Capacity: 6.9 cu.ft. - Door: White - Cabinet: White - US Electrical Safety: ETL - Canadian Electrical Safety: ETL-C - Sanitation: ETL-S - Amps: 1.4 - Voltage/Frequency: 115V AC/60Hz - Door Swing: RHD - RHD (Right Hand Door) - Adjustable Shelves: Yes - Interior Light: Yes - Refrigerator Interior: 27.75"x20"x17.5" - Refrigerator Capacity: 5.5 cu.ft - Refrigerator Shelf Type: Wire - Refrigerator Shelf Qty: 3 - Refrigerator Temperature Range: 2º to 8ºC - Freezer Interior: 14.38"x13.5"x13.25" - Freezer Capacity: 1.4 cu.ft - Freezer Shelf Type: Wire - Freezer Shelf Qty: 1 - Thermostat Type: Digital+Dial - Fan Type: Interior - Refrigerant Type: R600a - Refrigerant Amount: 0.64 oz. - High Side PSI: 180 - Low Side PSI: 80 - Freezer Temperature Range: -20º to -15ºC - Freezer Refrigerant Type: R134a - Freezer Refrigerant Amount: 1.5 oz.
  • Separate refrigerator and freezer cooling in one 24" wide unit